Sunday, December 23, 2012

Jonáš Gruska - Nočné oscilácie pre jedného (2012, LOM)

Napísal som tlačovú správu pre vydavateľstvo LOM k nahrávke Jonáš Gruska - Nočné oscilácie pre jedného.Vážené kolegyne Derbyshire, Oram, Spiegel a Radigue,
dovoľte aby sme Vám poslali na posúdenie nahrávku, ktorá sa snaží nadviazať na tradíciu experimentu, ktorý desiatky rokov prebieha v rôznych elektroakustických štúdiách. “Nočné oscilácie pre jedného” sú súborom štyroch kompozícii od Jonáša Grusku, nahraných v analógovom štúdiu Kráľovského Konzervatória v Hágu. Toto štúdio vzniklo v 50. rokoch minulého storočia a disponuje rozsiahlou škálou, v tej dobe laboratórneho, vybavenia slúžiaceho na výrobu, úpravu a nahrávku elektronického zvuku. Všetky skladby vznikli na súčasnom i dobovom vybavení štúdia kotúčových magnetofónoch.
Skladby vznikali v priebehu večerných meditácií a autor v nich spracováva prevážne intímne témy. Názov odhaľuje, že základnou témou je samota. Tá sa prejavuje v tom, že skladby v niektorých momentoch pôsobia ako jednosmerné vysielanie, ktoré dúfa v opätovanie. V skladbách sa vyskytujú dve za sebou idúce podobné línie, ako znak hľadania niekoho alebo niečoho spriazneného. Ale vlastná samota a predstava samoty zvukových pionierov nie je jediným motívom zjavujúcim sa v algoritmických kompozíciách – sú tu rozpoznateľné aj humorné a hravé vsuvky, napríklad v polovici skladby Hojdanie, či bodka za Ódou na lunu.
Ďakujeme za Váš kritický názor na vhodnosť vydania tejto nahrávky vo vydavateľstve LOM,
S vďakou,
JG

3 comments:

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. hojdanie - vynikajúce rozostrenie 4/4 na niečo, čo treba skúmať...

    ReplyDelete
  3. oda na lunu - od 3:10 krásne odoberanie 1/8 z 8/8 a potom rozpad 7/8...

    ReplyDelete