Sunday, October 24, 2010

Sun City Girls - Funeral Mariachi (2010, Abducion)

Experimentálna skupina Sun City Girls zanikla v roku 2007 smrťou bubeníka Charlesa Gochera. Zvyšní dvaja členovia, bratia Alan a Richard Bishopovci, sa rozhodli nenahrávať pod týmto menom novú hudbu. Avšak 25-ročná existencia veľmi produktívnej skupiny po sebe zanechala množstvo nevydaného materiálu (napodiv, keďže vydali desiatky albumov).

Album Funeral Mariachi je svojskou rozlúčkou, ktorá pre svoju rozdvojenosť využíva formát LP platne - prvá strana (prvých päť skladieb) je viac poznačená východnými vplyvmi, druhá strana je taliansky-westernová a čerpá z Ennia Morriconeho. Vo vplyvoch cítiť ostatné aktivity členov skupiny - Alan sa stará o vydavateľstvo Sublime Frequencies, ktoré dokumentuje zvuky a hudbu vzdialených krajín a Richard vydáva svoje gitarové kompozície pod menom Sir Richard Bishop (pričom sa vo vplyvoch odvoláva napríklad na egyptského gitaristu Omara Khorshida).

Úvodná skladba Ben's Radio pripomína rozhlasovú koláž od The Books, elektrická gitara sa snaží navodiť dojem delíria, ale nezmyselné úryvky majú v sebe krištalicky jasnú dadaickosť. Album je melodický až pesničkový, a veľmi prístupný - narozdiel od niektorých predošlých.

Skladba Holy Ground je príkladom ako Sun City Girls prejavujú svoju mysticko-spirituálnu stránku spôsobom, ktorý je nenásilný a nepoznačený ideologizovaním. A skladba Black Orchid to posúva ešte o stupeň ďalej, keď je spirituálny text kódovaný do nezrozumiteľnej reči.

P.S. moja obľúbená skladba Raqsed El Fada od Omara Khorshida

No comments:

Post a Comment