Sunday, December 5, 2010

The Stool Pigeon no. 29 (December 2010)

The Stool Pigeon sú moje obľúbené hudobné noviny. Digitálna verzia sa číta trochu menej pohodlne ako papierová. Sú v nich rozhovory, profily, recenzie a prinášajú mi tipy na novú hudbu. V tomto čísle ma najviac zaujali vokálne harmónie Grass Widow, melancholický Perfume Genius a Games, nový projekt Daniela Lopatina z Oneohtrix Point Never.
Bočný postreh: Mám pocit akoby sa niektorí hudobníci snažili v hudbe konštruovať paralelný 80s vesmír.
Kľúčové slovo pre toto číslo: nostalgia.

Anna Calvi - Anna Calvi (2011, Domino)
"bringing sexy back, the kind of sexy that sneaks up to you in the dead of night, turns your dreams a scary shade of scarlet and leaves you trashing 'neath sweat-soaked bedsheets till dawn"
A hudobne dáva zmysel, že je aktuálne ako support na koncertnom turné Grinderman.
Jej album vychádza na Domine 17. januára 2011, zatiaľ je vonku singel JezebelBjorn Torske - Kokning (2010, Smalltown Supersound)
vydáva štvrtý album Kokning na nórskom Smalltown Supersound
This release takes avant-disco, weirdo-dub, post-punk, and quirky electronica — all elements found on his previous albums  — and mixes them into the ultimate Bjorn Torske album.
Volajú to skranglehouse "a bit of everything from dub to disco, jammed within a resonate floor-friendly house pulse". Nadžánrové, prepojené dubby pocitom, atmosférické intro (syntiak a gitara) nasledujú veselšie i pomalšie pohľadnice a panorámy z nórskeho mesta/predmestia.
A aj keď v SP píšu "Danceable? In the darkness of the tundra, maybe", záverečná skladba Furu to celkom spochybňuje.
skladba Versjon Wolfenstein @tiny mixtapes

Gaslamp Killer - Death Gate EP (2010, Brainfeeder)
Willie Bensussen má nové ep na Brainfeeder. Je to o tom, že psychedeliká a zvuk Moogovho syntezátoru idú ruka v ruke. Pozornosť sa upriamuje na skladbu Shattering Inner Journeys, inšpirovanú LSD, o ktorej sa vyjadril takto:
"I've gone through shattering inner jounreys where I tore my fucking ego apart and became dirt, and mud, and ripped up grass from the earth and sat there staring and thinking: This is life. This is death. This is everything. And it was one of the most cleansing and beautiful experiences of my life."Museum of Bellas Artes - Days Ahead EP (2010, Force Majeure)
Slastná hudba. Švédsku skupinu Museum of Bellas Artes som prehliadol v chillwave vlne minulého roku asi preto, lebo vydali len jednu skladbu: Who do you love, cover skladby od The Sapphires (pôvodne 60s dievčenský soulový pop)
 (+ remix od Handsomeboy Technique dáva zmysel, vzhľadom na jeho slabosť pre 60s hudbu)


Na istú dobu sa rozpŕchli, ale po roku sa opäť dali dokopy a nahrali ep Days Ahead. A ich dubby psych disko je niekde inde ako chillwave hazepop minulého roku.


Forest Swords - Dagger Paths (2010, Olde English Spelling Bee)
Síce v tomto citáte hovorí o svojom prístupe: "I'm really not into the whole nostalgia angle. I'm just not comfortable with looking back at things and giving them the rose-tinted glasses treatment." Ale zároveň je to aj kritika hypnagogického popu.
Tu je video k skladbe Glory Gongs, miestami celkom chápem skadiaľ sa berie to porovnávanie s Jamesom Blakeom, čo sa týka produkčných prístupov - dekonštrukcia hudobnej matérie minulosti a narábanie s jednotlivými vláknami.


Frankie Rose and the Outs (2010, Memphis Industries)
Bubeníčka Frankie Rose odišla z Vivian Girls a hľadala si nové kamošky kade-tade (Crystal Stilts, Dum Dum Girls) až si ich našla v neveľmi známom zoskupení the Outs. Robia spolu sympatický zlepenec 60s vplyvov, určite by mohli byť kamošky s Best Coast. Candy:


Ale vplyvy sú širšie, toť napríklad cover Arthura Russella "You Can Make Me Feel Bad", Frankie je dievča s nožnicami


Games - That We Can Play EP (2010, Hippos in Tanks)
Games - Everything Is Working (2010, Hippos in Tanks)

Aj keď je skladba Daniel od Bat for Lashes založená na fiktívnej teenagerskej láske Nataši Khanovej, úvodné verše by sa určite dali aplikovať na Daniela Lopatina. Jeho tvorba pod pseudonymom Oneohtrix Point Never je blízka ľuďom, čo sa radi nechávajú hypnotizovať syntezátormi.Už v detstve si našiel kamoša, Joela Forda (v súčasnosti v skupine Tiger City) a oboch ich spája láska k 80s synťákom v rôznych podobách.
Deje sa približne takáto kombinácia:
Oneohtrix Point Never - Laser to Laser


Tiger City - Fake Gold


Tam, kde sa Daniel ako Oneohtrix vyberá na bezsmernú prechádzku do syntezátormi generovanej krajiny, vstupuje Joel, ktorý vie presne kam sa chce vydať. A tak vzniká ich projekt Games
Everything is working


Ak by vás zaujímala prehliadka ich vplyvov, tak majú vonku aj kazetu Spend The Night With... (2010, The Curatorial Club)
Prípadne ich tumblr.

Twin Shadow - Forget (2010, Terrible/4AD)
George Lewis Jr. says he feels a strong affinity between himself and many characters in John Hughes's movies - often older actors playing younger protagonists inhabiting a past they don't want to leave.
Vychádza na Terrible records (vydavateľstvo Chrisa Taylora z Grizzly Bear).

Slow (NSFW)


Gatekeeper - Giza Ep (2010)
Geekovia do soundtrackov k horrorom, ich hudba celkom pracuje s fantáziou poslucháča - u mňa to vyvolalo predstavu Robocopa v trochu zvrátenejšej verzii.
"Terror ride of menacing synthesizers, industrial techno blasts and eighties slasher movies samples"
"Do their work colleagues know that they make serial killer synth symphonies in their free time?"

 Visions


Lone - Emerald Fantasy Tracks (2010, Magic Wire)
Lone nostalgicky spája 90s ambient, idm a rave.Botany - Feeling Today (2010, Western Vinyl)
Glo-fi chillwave.
Kitsune Maison vol. 10 - The Fireworks Issue (2010, Kitsune)
Chillwave vlna opadla a vrátili sa k živším veciam, french touch disko & indierock,...

nová Yelle - La Musique


BeatauCue - Disque Oh!


Wild At Heart - Get Related


"Terror Management" is prime Psychobuildings anthro-pop for surrealist social situations like the one depicted in this brilliant clip.


Anika - Anika (2010, Stones Throw/Invada)
Anika je speváčka Anika + skupina Beak> Geoffa Barrowa z Portishead. Spolu robia no wave post punk pop cover verzie. Ako to zhrnul jeden divák na youtube: "stones throw be signing some weirdos". Súvisí to s tým, že úvodný singel Yang yang je no wave ako vyšitý (a zároveň cover skladby od Yoko Ono).Grass Widow - Past Time (2010, Kill Rock Stars)
Tri dievčatá zo San Francisca. Zaujímavé vokálne harmónie.Becoming Real
grime, wonky, future soul

Tracy Chapman


Hercules and love affair - Blue Songs (2011, Moshi Moshi)
Nový album vychádza 31. januára 2011 a nebude na ňom Antony Heggarty.

I Can't Wait


Perfume Genius - Learning (2010, Matador)
Klavír, spev, melanchólia, drone. Podobná intimita ako skladby od Casiotone for the Painfully Alone alebo Sufjana Stevensa (keď práve nerobí niečo pompézne).Zach Hill - Face Tat (2010, Sargent)
Na prečistenie od melancholických nánosov Perfume Genius ako stvorené :)
Hostia: Devendra Banhart, Guillermo Scott Herren, členovia No Age, Hella a Deerhoof.

Sacto SmileBathcrones - Psychorama (2010, No Pain in Pop)

Girls - Broken Dreams Club (2010, True Panther)
Pri jednej skladbe sa cítim ako v poloprázdnej krčme v nejakom zapadákove, ďalšia je
60s plážová Thee Oh So Protective One


a ďalšia shoegazing Carolina a napriek tomu to drží pokope.Teeth of the Sea - Your Mercury (2010, Rocket)

A.C.R.O.N.Y.MSimian Mobile Disco - Delicacies (2010, Delicacies)
Techno/Acid založené na roztodivných jedlách.

AspicToro Y Moi už hráva s kapelou

No comments:

Post a Comment